Результати проведення міського етапу Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу "Біощит" в Україні (2018 р.)

Згідно з планом проведення міських заходів екологічного напряму на 2018-2019 навчальний рік та з метою залучення учнів до роботи по дослідженню та впровадженню в практику біологічних методів захисту лісу, саду, сільськогосподарських культур від шкідників учнівська молодь освітніх закладів міста приймала участь у міському етапі Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу «Біощит» в Україні.
Відповідно до наказу управління освіти Херсонської міської ради №116-Т від 31.08.18 року «Про організацію та проведення масових заходів екологічного напряму позашкільної освіти в навчальних закладах міста Херсона у 2018 – 2019 навчальному році» у даному Поході пропонувалось взяти участь загальноосвітнім навчальним закладам: № 4, 13, 18, 29, 34, 52, ЦОМ. Учасникам пропонувалося провести такі операції: "Мурашка", "Реміза", "Джміль","Махаон". Звітні матеріали про роботу надіслали 5 закладів освіти (у 2017 році – 9 закладів): № 4, 13, 30, 37, 52, ХЦДЮТ.
Метою операції "Мурашка" є сприяння більш широкому застосуванню біологічних методів захисту лісу та підвищенню його продуктивності шляхом охорони корисних мурашок.
Серед завдань: а) проведення інвентаризації та паспортизації комплексів мурашників, створення схем їх розміщення на територіях підприємств лісового господарства, створення документації на комплекси гнізд по областях, районах тощо; б) охорона мурашників. Кількість закріплених за учнівськими об’єднаннями і шкільними лісництвами комплексів мурашників, кількість огороджених мурашників, встановлення аншлагів, інші заходи щодо захисту мурашників; в) біотехнічні заходи. Покращення умов існування корисних мурашок у лісі (прочистка, освітлення гнізд). Контроль за станом мурашників у зонах масового відпочинку та районах промислового забруднення.
За цим напрямом працювали учнівські колективи закладів освіти № 30, 13. Учні школи №30 вивчали цікаві факти про мурах та мурашину сім`ю, їх харчування та спосіб життя. На території школи було проведено інвентаризацію мурашників. Під час ретельного дослідження було виявлено 3 гнізда мурах, заплановано подальше дослідження та постійний нагляд за мурашниками. Гурток «Юні екологи» школи №13 до еколого-натуралістичного походу «Біощит» підготували листівки, брошури, оголошення стінгазети, малюнки про мурах, їх життя, і значенння для людини.
Метою операції "Реміза"(комплекс лісозахисних заходів) є підвищення стійкості лісових насаджень шляхом комплексних біологічних лісозахисних заходів.
Серед завдань: а) організація реміз. Кількість реміз, в яких проводиться основний комплекс заходів; б) біотехнічні заходи. Підтримання реміз у функціональному стані і створення в них додаткових умов для різних корисних тварин; в) охорона реміз. Закріплення реміз за різними учнівськими об’єднаннями і шкільними лісництвами, огороджування, встановлення аншлагів. Контроль за станом реміз; г) проведення охоронних заходів з іншими комахами-ентомофагами (золотогузки, туруни), ін.
Лісозахисні заходи від шкідників які використовуються в Україні, вивчали учні 52 загальноосвітньої школи. В роботі були розглянуті різновиди комах, які є ентомофагом – корисні, економічно вигідні для людини комахи, які живляться шкідниками сільськогосподарських рослин.
Метою операції "Джміль" є ефективне використання диких комах-запилювачів для підвищення врожайності сільськогосподарських культур.
Серед завдань: а) проведення інвентаризації та паспортизації колоній і місць перебування диких комах-запилювачів (поодинокі бджоли, джмелі); б) розробка системи охорони корисних болонокрильців. Контроль за використанням пестицидів і добрив. Контроль за станом місць перебування корисних болонокрильців; в) біотехнічні заходи. Встановлення штучних гніздівель для джмелів, поодиноких бджіл, ос; г) організація системи резерватів для корисних болонокрильців; д) використання медоносних бджіл для запилювання сільськогосподарських рослин, саду.
За цим напрямом у 2018 році не подано жодної роботи.
Метою операції "Махаон" є охорона рідкісних видів безхребетних.
Серед завдань: а) проведення інвентаризації та паспортизації місць перебування та конкретних знахідок рідкісних і зникаючих видів комах; б) розробка конкретних заходів з охорони рідкісних і зникаючих видів; в) контроль за дотриманням правил відшукання рідкісних видів. Застосування заходів адміністративного та іншого покарання за нанесення шкоди рідкісним видам або місцям їх перебування; г) організація заказників для охорони рідкісних видів.
За цим напрямом працювали учнівські колективи закладів освіти № 4, 37. Роботи направлені на дослідження відомих метеликів фауні України. Ознайомлення з ареалом поширення, різними видами махаонів, особливостями розмноження. Проведена робота по приверненню уваги школярів до охорони махаонів. Діти зібрали та вивчили цікаві матеріали про біологічні методи боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур та роль в цьому деяких комах. Познайомилися з корисними видами безхребетних тварин та видами занесених до Червоної Книги, намалювали малюнки, провели інформаційно-просвітницькі заходи.
За підсумками роботи комісії переможцями стали:
І місце не присуджено нікому.
ІІ місце - учнівський колектив 8 класу (керівник Токолов В.В.) загальнооосвітньої школи №30
ІІІ місце - вихованка гуртка «Дослідники заповідних стежок Херсонщини» Щербіна Аліна, учениця 10-б класу (керівник Муржак Р.Г.) Херсонської загальноосвітньої школи I-III ступенів №4 Херсонської міської ради;
- учнівський колектив 6 класів (керівник Синицька Ю.Г.).Херсонської спеціалізованної школи І-ІІІ ступенів №52 з поглибленим вивченням української мови Херсонської міської ради.
Роботи, які зайняли II та ІІІ місце, направлені для участі в обласному етапі еколого-просвітницького походу «Біощит» до комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради.

ХЕРСОНСЬКИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ © 2012-2016. Усі права захищені. (0552) 42-97-87