Обережно - БУЛІНГ: як не стати жертвою і що робити батькам?

Надрукувати

Булінг (від англ. Bully - хуліган, забіяка, насильник) - психологічний терор, побиття, цькування однієї людини іншою. Дії менш радикальні - обзивання, непристойні жарти, плітки - називають моббінгом.

 

 

 

Учасники:
У колективі, де відбувається булінг, є умовний розподіл ролей:
• Булер (агресор)
• Пасивні учасники
• Спостерігачі
• Жертва

Пасивні учасники: це найближче оточення булера. Його друзі або просто ті, хто вирішив, що вигідніше схвалювати його дії (навіть просто сміхом). Якщо булер популярний в школі, то його поведінку схвалюють, щоб увійти в число вибраних. Але рідко хто зізнається, що переходить на бік «свити» не тільки заради популярності, але в більшій мірі з почуття самозбереження.
Спостерігачі: вони не завдають ударів, вони не знімають відео, не схвалюють того, що відбувається. Коли вони бачать цькування, вони не знаходять сил, щоб щось зробити, але і відвести очі теж не в силах. І в цьому їхня біда, адже відомо, що ті, хто бачать трагедію, отримують більшу психологічну травму, ніж жертва. Вони можуть обговорювати це між собою, часто думати про це.

Хто може стати жертвою цькування?
Єдиного портрета немає. Жертву вибирають за принципом «не такий», а критерій може бути будь-який: розумний / тупий, худий / жирний, високий / низький, кучерявий / рудий і т.д.
Головне, щоб людина була з низьким рівнем опірності, а «інакшість» знайти можна в будь-якій людині. Цькування може тривати в класі роками, тому що ніхто з учасників не бачить безпечного виходу. І саме самозбереження змушує їх адаптуватися під те, що відбувається.

Основні ознаки булінгу:
• нерівність сил агресора і жертви;
• повторюваність насильства, один випадок - це приватний конфлікт;
• гостра емоційна реакція жертви.

Починає цькування завжди один: щоб затвердити свій авторитет, отримати якусь вигоду або просто розважитися. Решта дітей спостерігає за діями булера або їх ігнорує, або обурюється і намагається втрутитися. Але бачачи, що жертва не чинить опір, а вчитель їх ініціативу не підтримує, діти відчувають безпорадність, і їх настрій може змінитися: від співчуття жертві до подразнення і байдужості.

Як визначити, що над дитиною йде цькування?
Перелік «дзвіночків»:
• знижується настрій, апетит (або навпаки, переїдає);
• прогулює школу або просить часто залишити вдома, «хворіє».
• підлітка не запрошують на свята / дні народження.
• не розповідає про школу і однокласників, відповідає коротко, не любить цю тему;
• уникає спільних шкільних заходів; критикує те, що раніше вважав цінним;
• просить «підвищити статус» за рахунок покупки модних речей;
• «втрачає» речі; «випадково» рве одяг, часто спотикається;
• приходить додому із зіпсованим або брудним одягом, порваними підручниками та зошитами;
• не запрошує однокласників до себе;
• ходить з опущеними плечима;
• приходить додому з синцями та подряпинами;
• став більш дратівливим, або навіть агресивним до слабших (брати, сестри, тварини, мама, бабуся).

Це можуть бути ознаки чого завгодно: закоханості, підліткових «бур», але так само і булінгу. Але в будь-якому випадку, наявність декількох ознак говорить про те, що дитині потрібна підтримка.
Головна причина поширення цього явища - всі учасники не сприймають те, що відбувається, всерйоз. Навіть дитина, над якою знущаються, спочатку думає, що це разові ситуації, треба перетерпіти. Але на жаль, коли все зайшло надто далеко, підліток може не знайти в собі сил і віри попросити про допомогу.
За останні кілька місяців близько 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою цькування. І 48% з них нікому про це не розповідали.

Хто найчастіше стає жертвою цькування?
Жертвою цькування може стати абсолютно будь-яка дитина, якою би сильною віна не була. Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяється (дивно одягнений, дивно поводиться, неохайний ). Також потенційними жертвами можуть стати ті, хто швидко втрачає самовладання, легко піддається емоціям. Дітей, які не можуть дати відсіч, або дуже чутливі легко вивести з себе, змусити плакати.
Що робити, якщо ви дізналися, що ваша дитина стала жертвою боулінгу?
Універсальної відповіді на це питання бути не може. Занадто багато залежить від обстановки в класі і школі, від позиції вчителів, від особливостей особистості вашої дитини. Але в першу чергу батьки повинні підтримати сина чи дочку. Жертва булінгу відчуває себе самотньою, їй як нікому потрібен друг, захисник, порадник. Хто повинен ним стати, якщо не один з батьків? Поговоріть з дитиною, нехай він знає, що ви на його боці і готові допомогти. Тільки постарайтеся обійтися без випитування подробиць (якщо дитина не готова їх обговорювати) і без нав'язливих, обов'язкових до виконання порад. Перш ніж давати їх, дорослий повинен сам як слід розібратися в ситуації, обдумати її, почитати літературу або ще краще - поговорити з психологом.

Але діяти треба невідкладно і почати слід ось з чого:
По-перше, потрібно засвоїти для себе, що цькування - це цькування, відповідальність за це не покладається на дитину, якою би «нестандартною» віна не була.
По-друге, пояснити це дитині. Віна повинна знати, що її провини в тому, що віна стала жертвою булінгу, немає. Проблема, ймовірно, є, але провини - немає і бути не може.
По-третє, поясніть це вчителю. Якщо той не розуміє - директору. Постарайтеся знайти взаєморозуміння з педагогами, які в силу ряду причин не визнають (або не хочуть визнавати) проблему в її правдивому світлі.
По-четверте, поясніть це класу (краще - через педагогів). Часто самі кривдники, особливо молодшого віку, не відають, що творять. Дорослий повинен сказати їм, що це не дражнилки, не гра. Те, чим вони займаються - цькування, бридка, неприпустима поведінка. Ось тільки «тиснути на жалість» при це ні в якому разі не можна. Питання має ставитися не в формі «Уявляєте, як йому погано?», а тільки: «Як вам було б на його місці? Що відчували б ви? ».

Хто стає булером?
Люди звикли думати, що організаторами і виконавцями шкільного насильства (буллі) стають фізично сильні, але інтелектуально нерозвинені діти з «неблагополучних» сімей, які намагаються таким чином компенсувати свою ущербність. Насправді в цій групі можуть виявитися цілком пристойні дітки цілком пристойних батьків. Ущербність, звичайно, має місце бути, але іншого, швидше морального порядку: готовність йти до мети по головах, невміння співпереживати і співчувати, спотворені моральні орієнтири, гіпертрофоване прагнення до лідерства і популярності.
Ці діти ростуть без заборон, не знають, що таке авторитет батьків. І в той же час їм дуже не вистачає уваги і поваги дорослих. Туга за цим почуттям викликає у них сильну агресію, яка якийсь час пригнічується: дитина не може виплеснути її на батьків. У школі зі строгими правилами, в атмосфері взаємної поваги такій дитині легше контролювати свою поведінку. Але при можливості безкарно виявляти свою владу і силу у нього загоряються очі.
Більшість булерів - це діти з яскраво вираженими нарциссичними рисами характеру. Вони ростуть без внутрішнього відчуття власної гідності, самоцінності, і тому їм весь час доводиться самостверджуватися за рахунок інших людей, доводити власну перевагу. Приблизно 50% булерів самі одночасно є жертвою - в своїй родині або в іншому колективі.

 

 Про булінг (для вихованців та батьків)

Корисні посилання щодо теми антибулінгу (для педагогів)