Результати проведення міського етапу Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу "Біощит" в Україні (2019 р.)

Згідно з планом проведення міських заходів екологічного напряму на 2019-2020 навчальний рік та з метою залучення учнів до роботи по дослідженню та впровадженню в практику біологічних методів захисту лісу, саду, сільськогосподарських культур від шкідників учнівська молодь освітніх закладів міста брала участь у міському етапі Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу «Біощит» в Україні.
Відповідно до наказу управління освіти Херсонської міської ради №155-Т від 27.08.19 року «Про організацію та проведення масових заходів екологічного напряму позашкільної освіти в навчальних закладах міста Херсона у 2019 – 2020 навчальному році» у даному Поході пропонувалось взяти участь загальноосвітнім навчальним закладам: № 12, 32, 34, 36, 47, 50.
Учасникам пропонувалося провести такі операції: "Мурашка", "Реміза", "Джміль","Махаон". Звітні матеріали про роботу надіслали 4 закладів освіти: № 30, 52, 4, ХЦДЮТ. (в минулому році - 5 закладів освіти). 
Метою операції "Мурашка" є сприяння більш широкому застосуванню біологічних методів захисту лісу та підвищенню його продуктивності шляхом охорони корисних мурашок.
Серед завдань:
а) проведення інвентаризації та паспортизації комплексів мурашників, створення схем їх розміщення на територіях підприємств лісового господарства, створення документації на комплекси гнізд по областях, районах тощо;
б) охорона мурашників. Кількість закріплених за учнівськими об’єднаннями і шкільними лісництвами комплексів мурашників, кількість огороджених мурашників, встановлення аншлагів, інші заходи щодо захисту мурашників;
в) біотехнічні заходи. Покращення умов існування корисних мурашок у лісі (прочистка, освітлення гнізд). Контроль за станом мурашників у зонах масового відпочинку та районах промислового забруднення.
За цим напрямом працювали учнівські колективи закладів освіти № 52, 30. Учні ЗЗСО №52 Коханчик Даніїл та Богосюк Марина вивчали цікаві факти про мурах та мурашину сім`ю, їх харчування та спосіб життя. На території школи було проведено інвентаризацію мурашників. Під час ретельного дослідження було виявлено особливості будови мурах, проведено виховний захід «Дивний і неповторний світ мурах», заплановано подальше дослідження та постійний нагляд за мурашниками. Учень ЗЗСО №30 Перваченко Михайло, провів ряд бесід та описав різні види мурах нащой місцевості.
Метою операції "Реміза"(комплекс лісозахисних заходів) є підвищення стійкості лісових насаджень шляхом комплексних біологічних лісозахисних заходів.
Серед завдань:
а) організація реміз. Кількість реміз, в яких проводиться основний комплекс заходів;
б) біотехнічні заходи. Підтримання реміз у функціональному стані і створення в них додаткових умов для різних корисних тварин;
в) охорона реміз. Закріплення реміз за різними учнівськими об’єднаннями і шкільними лісництвами, огороджування, встановлення аншлагів. Контроль за станом реміз; г) проведення охоронних заходів з іншими комахами-ентомофагами (золотогузки, туруни), ін.
В цьому напрямі роботу представив учень ЗЗСО №30 Перваченко Михайло, який описав різні види лісів.
Метою операції "Джміль" є ефективне використання диких комах-запилювачів для підвищення врожайності сільськогосподарських культур.
Серед завдань:
а) проведення інвентаризації та паспортизації колоній і місць перебування диких комах-запилювачів (поодинокі бджоли, джмелі);
б) розробка системи охорони корисних болонокрильців. Контроль за використанням пестицидів і добрив. Контроль за станом місць перебування корисних болонокрильців;
в) біотехнічні заходи. Встановлення штучних гніздівель для джмелів, поодиноких бджіл, ос;
г) організація системи резерватів для корисних болонокрильців;
д) використання медоносних бджіл для запилювання сільськогосподарських рослин, саду.
За цим напрямом працював учень ЗЗСО №30 Перваченко Михайло, який показав розповсюдженість запилювачів бджолиних.
Метою операції "Махаон" є охорона рідкісних видів безхребетних.
Серед завдань:
а) проведення інвентаризації та паспортизації місць перебування та конкретних знахідок рідкісних і зникаючих видів комах;
б) розробка конкретних заходів з охорони рідкісних і зникаючих видів;
в) контроль за дотриманням правил відшукання рідкісних видів. Застосування заходів адміністративного та іншого покарання за нанесення шкоди рідкісним видам або місцям їх перебування; г) організація заказників для охорони рідкісних видів.
За цим напрямом працювали учнівські колективи закладів освіти №4, ХЦДЮТ. Роботи направлені на дослідження відомих метеликів фауні України. Ознайомлення з ареалом поширення, різними видами махаонів, особливостями розмноження. Проведена робота по приверненню уваги школярів до охорони махаонів. Діти зібрали та вивчили цікаві матеріали про біологічні методи боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур та роль в цьому деяких комах. Познайомилися з корисними видами безхребетних тварин та видами занесених до Червоної Книги, намалювали малюнки, провели інформаційно-просвітницькі заходи.

За підсумками роботи комісії переможцями стали:
І місце - Богосюк Марина, Коханик Даніїл, учні 7-В класу Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №52, операція «Мурашка», керівник Синіцька Юлія Геннадіївна.
ІІ місце – гурток «Юні охоронці природи» Херсонського Центру дитячої та юнацької творчості, операція «Маханон», тема «Незвичайний – огомол звичайний», керівник Василенко Лариса Михайлівна. І
ІІ місце – вихованка гуртка «Дослідники заповідних стежок Херсонщини» Возова Софія, учениця 7-а класу (керівник Муржак Роман Геннадійович та Яблуновська Ольга Василівна) Херсонської загальноосвітньої школи I-III ступенів №4 Херсонської міської ради ;
ІІІ місце – Перваченко Михайло, учень 7 класу Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №30 з поглибленим вивченням прдметів природничо-математичного циклу та англійської мови, керівник Герасимчук Анастасія Миколаївна.
Роботи, які зайняли І, II та ІІІ місце, направлені для участі в обласному етапі еколого-просвітницького походу «Біощит» до комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради.